Koronavirüs salgınının yayılma hızını yavaşlatmak ya da tamamen önlemek amacıyla alınan önlemlerden biri de maske kullanılmasıdır. Özellikle kapalı alanlarda maske kullanımının sağlanması, sosyal mesafe kuralı ile birlikte salgının yayılmasını ciddi anlamda yavaşlatmıştır. Bununla beraber özellikle çocuklarda maske kullanımı konusunda bazı soru işaretleri devam etmektedir. Peki, çocuklar maske takmalı mıdır? Çocuklarda maske kullanımında nelere dikkat edilmelidir? İşte cevapları…

Çocuklar Maske Takmalı Mı?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), çocuklarda maske kullanımını tavsiye etmektedir. İki yaş ve üzeri çocuklarda hem koronavirüsün yayılmasını engellemek hem de bu hastalığa yakalanma risklerini azaltmak için maske kullanımı son derece önemlidir. Virüsü taşıma riski olan çocukların maske kullanımı, sağlık otoriteleri tarafından özellikle tavsiye edilmektedir. Ancak küçük yaşlardaki çocukların maske taktığı zamanlarda yalnız bırakılmamaları önerilmektedir.

Çocuklarda Maske Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuklarda maske kullanımı, 2 yaş ve üstü çocuklar için tavsiye edilmektedir. Hatta çocuklara yönelik herhangi bir ayrım gözetmeksizin yetişkinlerle aynı koşullarda kullanım sağlaması gerektiğine de vurgu yapılmaktadır. Fakat çocukların maske kullanımı noktasında hem hayati hem de hijyen noktasında bazı sorunlar çıkabilmektedir. Bu sebeple bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir:

  • Çocuklar, maske kullanımı öncesi ellerini iyice temizlenmelidir.
  • Çocuğun yüz hattına ve boyutuna uygun maskeler tercih edilmelidir.
  • Çocuk maskesi; çene, ağız ve burnu kapatacak özelliklerde olmalıdır.
  • Maskenin takma ve çıkarma konusunda gerekli eğitimler verilmelidir.
  • Maskenin tek seferlik olduğu bilinci yerleştirilmelidir.
  • Maskenin arkadaşları ile değiştirilmemesi gerektiği özellikle anlatılmalıdır.