Korona virüsün tüm dünyadaki etkisi azalsa da yayılımı devam ediyor. Covid-19 aşısı kısıtlamaların kaldırılmasını sağladı; ancak tehlike tam olarak geçmiş değil! Halka açık alanlarda ve kapalı ortamlarda damlacık yolu ile bulaşan Covid-19 virüsüne karşı yapılması gereken en önemli koruyucu, maske kullanmaktır. Bu aşamada korona virüs maskelerinin önemini vurgulamak gerekiyor.

Dünyadaki hemen hemen her ülkede korona virüse karşı en etkili yöntem olarak Covid-19 maskesi kullanılıyor. Maske, artık hayatımızın rutini haline geldi! Peki, kış aylarında korona virüs maskesi nasıl olmalı? Yüz cildi sağlığı için maske seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Mevsime Göre Maske Kullanımı

Mevsimlere göre maske kullanımında yüz cildi sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Yaz mevsiminde sıcak havanın da etkisi, terleme ve hava kirliliği gibi faktörler maske kullanımı için önemlidir. Kış aylarında da cilt sağlığı açısından maske kullanırken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.
Maske kullanımı, cilt dokusu üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Zira maske, sivilce ve akne oluşumunu artırır. Akne sorunlarının azaltılması ve önlenebilmesi için cilt dokusu ile uyumlu maskeler kullanılmalıdır. Özellikle yaz aylarında uzun süre maske kullanmak zorunda kalan kişiler, kalite standartlarını maksimum düzeyde karşılayan maskeleri tercih etmelidir. Kış aylarında maske, kuru ve soğuk havanın olumsuz etkileri dikkate alınarak seçilmelidir.

Yanlış Maske Seçiminin Cilde Zararları

Yüz maskesi kullanımı, korona virüs pandemisinde ortaya çıkardığı bir durumdur. Covid-19’a karşı henüz yüzde 100 korumalı bir aşı ve ilaç geliştirilmemiştir. Bu sebeple maske zorunluluğu devam ediyor. Ancak son birkaç yıldır kullanılan maskeler, bazı cilt sorunlarına yol açabiliyor. Yanlış maske seçimi, bu sorunları artırıyor.